يكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۶
سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش: پردیس‌های تربیت‌ معلم ویژه عشایر راه‌اندازی می‌شود PDF  | چاپ |
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 

آشنانیوز:

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: در پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان، پردیس‌های تربیت‌معلم دانش‌آموزان عشایری را راه‌اندازی می‌کنیم.

 

سیدجواد حسینی صبح امروز در بیستمین اردوی کشوری دانش‌آموزان عشایری در اردوگاه شهید رجایی نیشابور با اشاره به رشادت‌های عشایر در هشت سال دفاع مقدس، اظهار داشت: در میان بیش از 500 دانش‌آموز عشایری پسر حضور داریم، پیش از این نیز اردوی 500 دانش‌آموز عشایر دختر برگزار شد، برای آموزش این افراد 17 هزار و 471 معلم، مدیر و کارمند وظیفه تربیت و آموزش را در کشور بر عهده دارند.

وی عنوان کرد: امروز آموزش‌وپرورش یک سند بنیادین و تحول‌خواه را دارد که چندین جوهره اساسی آن را شامل می‌شود؛ اردوی عشایری قسمتی از این جوهره‌ها را نشانه گرفته است.

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش افزود: تربیت تمام‌ساحتی هدف این سند است، چرخش‌های تحول‌آفرین در نظام آموزش‌وپرورش که هدفش تبدیل نهاد آموزش به نهادی فرهنگی، آموزشی و اجتماعی بوده دیگر برنامه ماست.

حسینی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از جوهره‌های سند تحول بنیادین، هویت‌بخشی است. پرورش دانش‌آموزان در طراز قرآن و جمهوری اسلامی هدف ما است و می‌خواهیم دانش‌آموزی در طراز جمهوری اسلامی و قرآن کریم هویت ببخشیم، هویت دینی و ایمانی و هویت ملی یک روح واحد است که در خراسان رضوی جمع شده، عنصر اصلی هویت‌بخش مذهبی آستان حضرت رضا(ع) است و هویت فرهنگ ایرانی در خیام و عطار تجلی دارد.

وی عنوان کرد: عدالت آموزشی یک هدف راهبردی است که توجه به مناطق مرزی و عشایری در آن با نگاه ویژه دیده شده و معتقدیم این عدالت باید با رویکرد عدالت ترجیحی محقق می‌شود.

افتتاح تلوزیون تعاملی در آموزش و پرورش

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش ادامه داد: امروز 30 درصد از دانش‌آموزان کشور در مناطق محروم زندگی می‌کنند پیگیر هستیم تا طرح دانش‌آموزان، مناطق و استان‌های قابل‌توجه و لازم التوجه را آغاز کنیم.

حسینی عنوان کرد: در وزارت آموزش پرورش تلویزیون تعاملی را پیگیر هستیم تا دانش‌آموزان با بهترین اساتید پرورش یابند و عدالت گسترش یابد.

وی خاطرنشان کرد: المپیادهای دانش‌آموزی را در تلاشیم از انحصار سمپادی‌ها خارج کنیم.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش تأکید کرد: حدود 2 هزار پروژه تا اول مهر افتتاح می‌شود که بیشتر در مناطق کم برخوردار است، همچنین در اول مهر یک هزار و 310 مدرسه سیل‌زده به بهره‌برداری می‌رسد و بقیه تا نوروز در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

حسینی بیان کرد: از 370 هزار دانش‌آموز شبانه‌روزی بیش از 31 هزار دانش‌آموزان عشایری هستند و این دانش‌آموزان سه برابر از دانش‌آموزان عادی سرانه دریافت می‌کنند.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: ما در پردیس‌های فرهنگیان، پردیس‌های تربیت‌معلم دانش‌آموزان عشایر را راه‌اندازی می‌کنیم، به دنبال شناخت هرم شغلی ویژه عشایر هستیم و پیگیر سهمیه خاصی در کنکور برای فرزندان عشایر خواهیم بود.

آموزش عشایر جلوه عدالت آموزشی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش نیز در ادامه این مراسم گفت: 182 هزار و 758 دانش‌آموز عشایری در 12 هزار و 297 کلاس و 6 هزار و 80 مدرسه عشایری تحصیل می‌کنند که حدود 100 مدرسه تک دانش‌آموزی بوده و این نشان از عدالت آموزشی در کشور است.

رضوان حکیم‌زاده تأکید کرد: با توجه به اهمیت معلم بومی برای عشایر درخواست داریم، مراکز تربیت‌معلم ویژه عشایر ایجاد شود تا بتوانیم بهترین خدمات را به دانش‌آموزان عشایر ارائه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: آموزش عشایری جلوه کاملی از عدالت آموزشی است، ولی جلوه اصلی آن معلم‌های سخت‌کوش هستند، دانش‌آموزان نباید معطوف به دام‌پروری و کشاورزی باشند، ما وکیل، پزشک، روان‌پزشک و مهندس عشایر هم می‌خواهیم تا دردهای مردم را بشناسد و برای حل آن‌ها تلاش کند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش افزود: تربیت تمام ساعتی باکیفیت نیاز مردم عشایر است و امیدواریم این امر با محقق کنیم، البته حفظ سنت‌ها و روحیات عشایر اصل دیگری برای ما بوده، روح عشایر بسیار زیبا است، عشایر قوانین طبیعت را بسیار خوب می‌دانند.

میزبانی خراسان رضوی از 23 استان کشور

مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی نیز در ادامه این مراسم گفت: برای دوازدهمین دوره است که اردوی کشوری عشایر در این استان برگزار می‌شود و این افتخاری برای ما است.

قاسم علی خدابنده تأکید کرد: توجه به همه دانش‌آموزان کشور و ایجاد عدالت آموزشی یکی از اهداف این دوره‌های اردویی است و دانش‌آموزان علاوه بر تمرین کار تیمی، همکاری را نیز آموزش می‌بینند.

وی تصریح کرد: در سال جاری میزبان حدود 23 استان کشور در این اردو هستیم و سعی شده برنامه‌ریزی به نحوی باشد که برای رشد اجتماعی و فردی دانش‌آموزان آماده شوند.

 

افزودن نظر