يكشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۴

گفتگو

آمار بازدیدکنندگان


بازدید امروز:2118
بازدید دیروز:2388
۴۴ درصد ازدواج‌ها در پنج سال نخست زندگی منجر به طلاق می‌شود PDF  | چاپ |
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
آشنانیوز 44درصد ازدواج‌ها در پنج سال نخست زندگی منجر به طلاق می‌شود. به گزارش آشنانیوز خراسان رضوی رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه بیش از 44 درصد ازدواج‌ها طی 9 ماه گذشته در پنج سال نخست زندگی منجر به طلاق شده است، گفت: یکی از راهکارهای کاهش طلاق راه‌اندازی سامانه ثبت الکترونیکی طلاق است که از خراسان رضوی آغاز شده و نتایج خوبی داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، انوشیروان محسنی بندپی ظهر امروز در راه‌اندازی سامانه ملی طلاق و طرح ملی مداخله در طلاق در شهرستان‌های خراسان رضوی که در استانداری این استان برگزار شد، با اشاره به اینکه بیش از 44 درصد ازدواج‌ها طی 9 ماه گذشته در پنج سال نخست زندگی منجر به طلاق شده است، گفت: یکی از راهکارهای کاهش طلاق راه‌اندازی سامانه ثبت الکترونیکی طلاق است که از خراسان رضوی آغاز شده و نتایج خوبی داشته است.

وی طلاق را جزو 5 آسیب اجتماعی بااولویت در کشور برشمرد و اضافه کرد: اعتیاد، مفاسد اخلاقی، حاشیه‌نشینی و کودکان کار به عنوان اولویت‌های مقابله در حوزه آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ابلاغ راهنمایی های لازم مقام معظم رهبری در خصوص مقابله با آسیب‌های اجتماعی طی 2 سال گذشته به مسئولین، یادآور شد: پدیده طلاق نه تنها شرایط نامناسب اقتصادی برای بانوان دارد، بلکه رشد روزافزاون آن سبب شده تا مسئولین مرتبط از توجه به موضوعات خانواده و پیرامون آن دور شوند.

محسنی بندپی با اشاره به آمارهای موجود در خصوص رشد میزان طلاق در جامعه، تاکید کرد: در راستای اجرای روش‌های علمی و تخصصی، سازمان بهزیستی راهکار محوری را توسعه آموزش‌های پیش از ازدواج قرار داد تا از طریق این راهکار آموزش فرزندپروری، چگونگی تعامل زوجین و شناخت در این چارچوب به خانواده‌ها ارائه شود.

وی اجرای این طرح را در یزد برشمرد و با اشاره به اینکه بر اساس ماده 104 قانون برنامه ششم توسعه، محور کار در حوزه طلاق به سازمان بهزیستی سپرده شده است، متذکر شد: در این راستا همه دستگاه‌ها باید همکاری داشته باشند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، راه‌اندازی سامانه ثبت الکترونیکی طلاق را  با همکاری قوه قضاییه برشمرد و ادامه داد: دو طرح بزرگ ملی از جمله «نهاد نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش‌آموزان» و «اورژانس اجتماعی» از سوی این سازمان در حال اجرا بوده که طرح نخست نیز  در قالب آن 23 بسته مددکاری و 32 بسته حمایت‌های اجتماعی برای چهار گروه مخاطب شامل دانش‌آموزان، اولیا، مربیان و کارشناسان مددکار این حوزه تعریف شده است.

محسنی بندپی با اشاره به نجات 4 هزار نفر از خودکشی از طریق اجرای طرح «اورژانس اجتماعی» طی سال 94، گفت: این طرح که از سال 78 اجرا می‌شود، در حال حاضر در کشور دارای 150 پایگاه دارد و تاکنون اقدامات قابل توجهی در رفع بحران‌های فردی، اجتماعی و خانوادگی انجام داده است.

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه، اورژانس اجتماعی باید  در همه شهرهای دارای بالای 50 هزار نفر جمعیت فعال شود، تاکید کرد: امسال نیز قرار است 100 پایگاه اورژانس اجتماعی در کشور راه‌اندازی شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اولویت این سازمان را پیشگیری از آسیب‌ها و معلولیت‌ها برشمرد و اضافه کرد: این سازمان در مرحله دوم وظیفه خود را مداخله به‌هنگام، علمی تخصصی و نیز استفاده از ظرفیت‌های ارزشمند نهادهای مردمی همراه با گروه‌های کارشناسی و اجتماعی‌محور می‌داند.

محسنی بندپی با اشاره به اجرای طرح ملی نظام مدیریت معتادان بی سرپناه و سخت در دسترس به عنوان یکی از برنامه‌های مشترک سازمان بهزیستی و قوه قضائیه، بیان کرد: بر اساس این طرح، در مرحله اول 5 هزار گروه اجتماع محور در محله‌های پرخطر استقرار یافتند، در مرحله دوم نیز مراکز نگهداری از مادر و کودک دچار اعتیاد راه‌اندازی شد.

 

افزودن نظر