يكشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۴
برخورد با نانوایی‌های بی‌کیفیت از هفته آینده

مردم بابت تولید نان Û´Û´ هزار میلیارد تومان پرداخت می‌کنند/ برخورد با نانوایی‌های بی‌کیفیت از هفته آیندهآشنانیوز: معاون وزیر جهاد کشاورزی ارزش حجم صنعت تولیدی نان و غذایی مصرفی مردم در کشور را ۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: مردم بابت تولید گندم، آرد و نان ۴۴ هزار میلیارد تومان و دولت ۱۶ هزار میلیارد تومان به صورت یارانه نقدی و یارانه نان پرداخت می‌کنند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آشنانیوز، یزدان سیف ظهر امروز در جشنواره «نان طیب» که در محل سالن همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، با بیان اینکه با وجود تهدیدات دشمن برای ایجاد قحطی در ایران امروز خوشبختانه کمبودی نداریم، اظهار کرد: امروز در گندم و مواد غذایی دیگر کمبود نداریم و در چهار سال گذشته از گندم داخلی استفاده کردیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، ارزش حجم صنعت تولیدی نان و غذای مصرفی مردم در کشور را ۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: مردم بابت تولید گندم، آرد و نان ۴۴ هزار میلیارد تومان و دولت ۱۶ هزار میلیارد تومان به صورت یارانه نقدی و یارانه نان پرداخت می‌کنند.

وی بیان کرد: در  سال آینده دولت بابت تولید نان باید ۳۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کند که این افزایش  رقم به دلیل افزایش قیمت گندم ایجاد شده است.

سیف در ادامه با اشاره به این نکته که 5.5 میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی زیر کشت گندم است، خاطرنشان کرد: 3.8 از این زمین‌ها به صورت دیمی و مابقی به صورت آبی کشت می‌شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ۶۰۰ هزار کشاورز مشغول کشت گندم  هستند، هزار و ۲۰۰ مرکز خرید گندم، و ۸۰۰ کارخانه آرد و سیلوی فعال در کشور داریم و در طول سال یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در صنعت نان مشغول به کار هستند و این در حالی است که ۸۰ میلیون نفر مصرف کننده نان داریم.

وی با بیان این نکته که  ۴۸ درصد انرژی مردم دهک‌های پایین درآمدی، صرف تأمین نان می‌شود، گفت: فقط ۱۱ درصد انرژی از دهک‌های بالاتر درآمدی صرف تأمین نان می‌شود.

در خصوص امنیت غذایی مردم با هیچ کس شوخی نداریم

سیف در خصوص تاثیر اتفاقات جوی بر روز کشاورزی که در سال جاری در برخی از مناطق کشور رخ داد، تصریح کرد: به خاطر بارندگی خوبی که از آبان تا فروردین داشته‌ایم، خوشبختانه در مناطق گرمسیری کشت خوبی صورت گرفته تا جایی که ۱۳۴ هزارتن گندم از بوشهر خریداری کردیم که این رقم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

معاون وزیر جهادکشاورزی عنوان کرد: هر چند یک میلیون تن گندم در مناطق گرمسیری به خاطر سیل از بین رفت و همچنین به خاطر کاهش بارندگی از اردیبهشت تا تیرماه سال جاری، متاسفانه در مناطق سردسیری با کاهش تولید گندم مواجه شدیم.

وی با تأکید بر اینکه در خصوص امنیت غذایی مردم با هیچ کس شوخی نداریم، گفت: ضریب امنیت غذایی مردم در تولید آرد، نان و مواد غذایی دیگر مدنظر مسؤولان است.

سیف با یادآوری این نکته که برای خرید گندم از کشاورزان سامانه طراحی شده است که این می‌تواند حمل و نقل را کاهش دهد،  خاطرنشان کرد: با این سامانه گردش اطلاعاتی خوبی صورت می‌گیرد و می‌توان فهمید که کدام کشاورز از چه استانی و چه نوع گندمی را تحویل داده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی در خصوص افزایش کیفیت گندم بیان کرد: در جهت حذف حلقه واسطه‌ها در خرید گندم و افزایش کیفیت آن  تلاش کردیم اولویت خرید گندم را به مراکز خرید دائمی بدهیم که این امر برای دولت صرفه جویی اقتصادی در بر داشت و برای کشاورزان درآمدزا بود.

وی تاکید کرد: از دیگر کارهای دولت برای افزایش کیفیت گندم استاندارد سازی مراکز خرید، آموزش کشاورزان و متصدیان خرید و انجام گردش اطلاعاتی برای اصلاح امور بوده است.

سیف خاطرنشان کرد: برای کنترل کیفیت از گندم مناطق مختلف کشور نمونه گیری صورت گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص طلب کارخانجات آرد هم گفت: برای ارتقای آرد تلاش کردیم که این کارخانجات دیگر طلبکار دولت نباشند و به این خاطر طلب آنها را تعیین تکلیف کرده و اکنون به صورت قسطی در حال پرداخت آن هستیم.

وی بیان این که سامانه خرید گندم از کشاورزان به نانوایی‌ها اجازه خرید آرد از هر کارخانه که تولید آرد بهتری دارد را می‌دهد، تصریح کرد: چنانچه هر استانی این سامانه را ندارد باید این سامانه را زودتر فعال کند.

با نانوایی‌ها و کارخانجاتی که آرد و نان با کیفیت تولید نکنند برخورد می‌شود

سیف خاطرنشان کرد: هر نانوایی برای ورود به این سامانه کدی دارد که ممکن برخی از این نانوایی‌ها  کد خود را به دلالان داده باشند که این کار تخلف است و با این افراد برخورد می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: با نانوایی‌ها و کارخانجاتی که آرد و نان با کیفیت تولید نکنند برخورد می‌شود و از هفته آینده تیم‌های بازرسی کار خود را جهت نظارت شروع می‌کنند و چنانچه تخلفی از نانوایی ببینند سامانه بر روی آن نانوایی متخلف بسته می‌شود.

وی در خصوص شاخص‌های تولید نان خاطرنشان کرد: تولید نان در کشور بر اساس انسان، تجهیزات و لوازم و مواد اولیه است، نانوایی های اکنون از نظر وسایل و تجهیزات، نیروی انسانی و مواد اولیه قابل مقایسه با نانوایی‌های ۱۵ سال قبل نیستند.

سیف با اعلام اینکه از سال آینده سامانه حمل و نقل هوشمند آرد نیز فعال می‌شود، گفت: از طریق این سامانه خود نانوایی‌ها می‌توانند حمل و نقل آرد را انتخاب کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در جهت افزایش کیفیت نان باید نانواها آموزش‌هایی ببیند که از ماه سوم سال این آموزش‌ها به صورت جدی‌تر انجام می‌شود و هر نانوا باید در سال چهار تا هشت ساعت آموزش مورد نیاز خود را ببیند.(به نقل از خبرگزاری فارس)

 

افزودن نظر