يكشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۹
قصه‌ها در بازیابی هویت نسل جدید نقش مؤثری دارد PDF  | چاپ |

آشنانیوز:

مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی گفت: قصه روایت‌های بسیاری را بیان می‌کند که این روایت‌ها غیرقابل انکار است و این موضوع می‌تواند به بازیابی هویت نسل کودک و نوجوان کمک کنند.

 

 

ابراهیم زره‌ساز ظهر امروز در نشست خبری جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی که در سالن اجتماعات کانون پرورشی خراسان رضوی برگزار شد، گفت: قصه‌گویی از زمان خلقت بشر وجود داشته و مواردی مکتوب است، بقایای تاریخی قصه به‌عنوان یک محور موجود بوده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی بیان کرد: در کتاب آسمانی ما، قصه یک محور اساسی است و در واقع خداوند متعال با بحث قصه با بشر گفت‌وگو کرده است، چراغ راهنمای بشر قصه‌های خداوند در قرآن کریم است.

وی با بیان اینکه قصه‌ها می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشند، افزود: قصه می‌تواند بر فضای روزانه بشر تاثیرگذار باشد و در زندگی انسان الگوسازی کند.

زره‌ساز با بیان اینکه خراسان مهد ادبیات کشور است، افزود: قصه‌های تاریخی بسیار خوبی داریم، ما قصه‌های بسیار زیبایی از فردوسی داریم، همچنین در جای جای نقاط استان داستان‌های محلی و داستان‌های عطار و خیام را می‌بینیم‌.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی با اشاره به اینکه قصه خط اصلی شکل‌گیری و ذات فیلم و تئاتر است، بیان کرد: در موسیقی مدح‌خوانی رسول الله و منزلت‌خوانی امیرالمومنین علی(ع)، محور اصلی قصه‌ها است، این فقط مختص استان و کشور ما نیست، این نوع قصه‌گویی را در جنوب شرق آسیا و شرق آفریقا نیز می‌توان دید.

وی ادامه داد: قصه روایت‌های بسیاری را بیان می‌کند که این روایت‌ها غیرقابل انکار است و این موضوع می‌تواند به بازیابی هویت نسل کودک و نوجوان کمک کنند.

زره‌ساز با اشاره به اینکه بازیابی هویت در سطح مشهد و استان برای نسل جدید و کودک و نوجوان یکی از اهداف ما است، گفت: لاجرم باید این فضای هویتی را بازیابی کنیم و قصه‌های به زبان محلی از سیره و زندگی امام رضا(ع)، حضورش در مشهد وفاتشان و همه مسائل مربوط به ایشان و شاهنامه فردوسی، عطار و خیام همه این‌ها می‌تواند در بازیابی هویتی به ما کمک کنند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی افزود: این فضای محتوای قصه‌گویی با ابزار هنر، می‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کنند و برای مخاطب آن فضای اذکار و یادآوری داشته باشد، چرا که الگوی ما قرآن است.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن با قصه به ما اذکار را یادآوری می‌کند و خیلی از مسائل زندگی را با قصه به ما آموزش می‌دهد.

زره‌ساز عنوان کرد: بیست و دومین جشنواره قصه‌گویی با شعار «آینده ساختنی است» در سال جاری برگزار می‌شود و اختتامیه این جشنواره شب یلدا در تهران است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی اظهار کرد: مشهد در سال جاری میزبان 6 استان منطقه چهار کشور، خراسان جنوبی و رضوی، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و هرمزگان است.

وی با بیان اینکه جشنواره در دو قالب اصلی قصه‌های صحنه‌ای و ویدیوهای نود ثانیه‌ای برگزار می‌شود، گفت: محوریت ویدیوهای نود ثانیه‌ای «شهر من» است، امسال شهر مشهد توجه ویژه‌ای به جشنواره منطقه ۴ دارد.

زره‌ساز ادامه داد: در بخش صحنه‌ای قصه‌هایی به‌صورت کلاسیک و مدرن و حتی ترکیبی در ۱۵ دقیقه ارائه شود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی ادامه داد: بحث قصه‌گویی توجه بیشتری به‌قصه‌های محلی انجمن قصه‌گویی در کشور  دارد که به ریاست بهرام شاه‌محمدی یا همان آقای حکایتی راه افتاده و در مشهد نیز مریم امیدوار، رئیس انجمن قصه‌گویی و یکی از قصه‌گوهای برجسته، داور مسابقه است.

وی خاطرنشان کرد: هر شهری قصه خودش را دارد که این قصه به تاریخ و هویت شهر بستگی دارد، به‌خصوص قصه‌های محلی هر شهر هویت آن شهر است، ما تلاش می‌کنیم، هویت‌ها را جمع‌آوری کنیم.

زره‌ساز با بیان اینکه این جشنواره در سه گروه سنی ۱۰ تا ۱۸ ساله، ۱۸ سال به بالا و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برگزار می‌شود، گفت: علاوه بر بخش‌های ذکر شده بخش قصه خبرنگاران نیز که خاطرات آن‌ها از فضای جامعه و شهری است، قصه مدرسان زبان ایران که به‌روایت داستان‌های کهن  ایران می‌پردازند به چهار زبان انگلیسی، عربی، آلمانی و فرانسوی می‌تواند در این جشنواره حضور یابند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی در پاسخ به اینکه آیا بخش ویژه‌ای برای ادبیات کهن و کلاسیک مانند داستان‌های فردوسی، عطار و خیام در جشنواره منطقه 4 توجه شده یا خیر، عنوان کرد: این یکی از دغدغه‌های ما است و برنامه ویژه‌ای برای این موضوع، جدا از این جشنواره برنامه‌ریزی کردیم که در آینده این برنامه را معرفی می‌کنیم، به علاوه با فرماندار شهرستان که صحبت کردیم این موضوع دغدغه آن‌ها نیز بود و قرار شد به این موضوع توجه ویژه‌ای شود.

در ادامه مدیرعامل شهرآرا گفت: در بخش شهر من هشت اثر برتر را به آرای مردمی گذاشته و از نفرات برتر حمایت می‌کنیم.

مجید خرمی بیان کرد: با توجه به‌اینکه فضای مشهد فضای بین‌المللی است، قصه‌های این شهر می‌تواند جایگاه شهری، استانی، ملی و بین‌المللی داشته باشد.

وی اضافه کرد: هر شهری قصه خودش را در هویت و تاریخ آن شهر دارد و مسؤولان وظیفه دارند در راستای این هویت مسیر را تسهیل و ثبت کنند.

 

افزودن نظر